StoryEditorOCM
Hrvatskadolazi pola flote

‘Ovo je veliki dan za Hrvatsku, sanjamo ga od ratnih dana! Stižu moćni lovci, čut ćete ih iza podneva!‘

Piše vijesti sd
25. travnja 2024. - 10:57

Josip Štimac, general-bojnik u mirovini, član Upravnog odbora HGZ-a, gostujući jutros u HRT-ovom Studiju 4 je rekao kako je "napokon stigao i taj dan".

- Kad se samo sjetim svih tih početaka Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i svih nas entuzijasta koji smo dolazili sa svih strana i u svakakvim uvjetima, sa srcem, željom i uvjerenjem da ćemo ostvariti jedan san koji se danas ipak ostvario, rekao je Štimac.

Dodaj kako je duboko vjerovao da će se dolazak ovih modernih zrakoplova u Hrvatsku dogoditi.

- Ne bih se s tolikim žarom i s tolikim entuzijazmom borio kroz sve ovo vrijeme za opstanak Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. Ako želimo pravedan poredak u ovom svijetu, vjerujem da sve te nacije i države trebaju biti dostojanstvene i trebaju na neki način pridonijeti sveopćem blagostanju i sveopćem napretku ovoga svijeta. Neka smo mi to dočekali, kazao je.

O dolasku prvih šest borbenih zrakoplova Rafalea, nove eskadrile Hrvatskog ratnog zrakoplovstva govorio je za HTV brigadni general Davor Tretinjak, načelnik Sektora za naoružanje i opremu Ministarstva obrane.

“Let će trajati otprilike sat i 40 minuta od Bordeauxa do Zagreba. Rafalei će ući u hrvatski zračni prostor iznad sjevernog Jadrana. Čut ćete ih, javit će se”, najavio je Tretinjak.

- Ovo je veliki dan za Republiku Hrvatsku, jer dolaskom pola flote Rafalea ona zadržava suverenost hrvatskog neba, ali i postaje jedan regionalni čimbenik u zaštiti zračnog prostora u sklopu NATO-a, kazao je državni tajnik Ministarstva obrane Branko Hrg gostujući u emisiji HR-a "U mreži Prvog".

image
Damir Sencar/Afp

- Sanjali smo da ćemo imati i ranije, prvo smo još očekivali u ratu, međutim onaj embargo i to sve skupa okrenulo nas je na MiG-ove. I MiG-ovi su zaista svoje odradili. Onda smo poslije rata očekivali da će to doći, stalno smo očekivali, ali na kraju tko čeka, taj dočeka. Evo ipak smo uspjeli dočekati. I to zaista vrhunski avion. Rafale je zaista jedan od najboljih aviona u toj kategoriji svjetskih aviona i tako da smo zapravo sretni i zadovoljni, kazao je član Upravnog odbora Hrvatskoga generalskog zbora, umirovljeni general-bojnik Josip Štimac.

- Ono što nas veseli je da smo dobili avion koji je game changer, koji mijenja totalno igru u bilo kojem pogledu. Mi postajemo s Rafaleom respektabilna sila u zaštiti zračnog prostora i dajemo mogućnost svim ostalima da vide ono što mi imamo, ne skrivamo ništa, ali jasno dajemo do znanja da smo trenutno u ovoj situaciji s Rafaleom, s njegovim mogućnostima, s ljudima koji su educirani za korištenje te platforme sila u regiji, a i kao NATO saveznik respektabilni koji možemo doprinijeti globalnoj obrani, rekao je brigadir Stanko Hrženjak iz Odjela za sigurnost letenja HRZ-a.

O dolasku Rafalea pohvalio se prije dva dana ministar Anušić na društvenim mrežama:

- Sve je spremno! Modernizacija borbene letačke flote najveće je ulaganje Vlade i MORH-a u Hrvatsku vojsku i sigurnost naše Domovine! - istaknuo je ministar.

image
Fred Tanneau/Afp

Prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale u četvrtak dolaze u Hrvatsku, dvije godine i pet mjeseci nakon potpisivanja ugovora s Francuskom vrijednog više od milijardu eura, a dolazak zadnjih od ugovorenih aviona očekuje se početkom sljedeće godine.

"Povijesnim preletom od Bordeauxa do Zagreba, u trajanju od jednog sata i četrdeset minuta, piloti pobjedničke Hrvatske vojske u Hrvatsku će dovesti moćne lovce i nove zaštitnike našeg zračnog prostora", najavio je prije dva dana ministar obrane Ivan Anušić na društvenoj mreži X.

Hrvatska vojska tako će imati moderniziranu borbenu letačku flotu, što predstavlja najveće ulaganje Vlade i Ministarstva obrane u obrambene snage, poručio je resorni ministar.

Odluku o kupnji borbenih aviona Rafale Vlada je donijela 28. svibnja 2021.godine, kad je zadužila Ministarstvo obrane da provede sve potrebne radnje u vezi sklapanja ugovora između Hrvatske i Francuske. Taj su ugovor 25. studenoga iste godine potpisali tadašnji ministar obrane Mario Banožić i francuska ministrica obrane Florence Parly, u sklopu službenog posjeta francuskog predsjednika Emmanuela Macrona Hrvatskoj.

Za kupnju Rafalea iz državnog proračuna osigurano je ukupno 1,13 milijardi eura u razdoblju od 2021. do 2026.godine. Za ovu godinu predviđeno je oko 225 milijuna eura, za sljedeću 65 milijuna, dok će se iz proračuna za 2026. izdvojiti oko 18 milijuna eura.

image

Plenković i Macron u studenom 2021. gledaju prelet Rafale zrakoplova nad Zagrebom 

Goran Mehkek/Cropix/Cropix

Primopredaja prvog aviona Rafale održana je 2. listopada prošle godine u bazi francuskog ratnog zrakoplovstva Mont-de-Marsan. Do kraja ove godine u Hrvatskoj bi trebalo biti osam aviona, a do kraja prvog kvartala 2025. godine očekuju se i preostala četiri aviona.

Ugovorom između Hrvatske i Francuske također je obuhvaćena vojna suradnja, održavanje zajedničkih vježbi ratnog zrakoplovstva dviju zemalja te obuka hrvatskih pilota i tehničkog osoblja. Krajem siječnja 2023.godine, u spomenutu francusku bazu poslana je prva skupina pilota na obuku u trajanju od 15 mjeseci. Do danas je program obuke za Rafale prošlo oko 90 pripadnika oružanih snaga različitih specijalnosti, navode u Ministarstvu obrane.

image
Ronald Gorsic/Cropix/Cropix

Obuka pilota višenamjenskih borbenih aviona savezničkih i partnerskih država trebala bi se provoditi i u Hrvatskoj, odnosno u Središtu za obuku pilota borbenih zrakoplova (Fighter Pilot Training Center, FPTC) čije je osnivanje podržala Vlada, a predviđeno je da ono s radom počne 2026. godine.

Svečanost prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona održat će se u vojarni “Pukovnik Marko Živković” na Plesu, gdje su na kompleksu ukupne površine od oko 20 tisuća metara četvornih izgrađene nove zgrade za simulatore i eskadrilu, hangar za održavanje, zgrade za održavanje motora, skladište pričuvnih dijelova te hangar za smještaj aviona. Vrijednost cijelog kompleksa procijenjena je na oko 37 milijuna eura.

image

Mig-21 konačno ide u muzeološku građu

Denis Lovrovic/Afp

Kupnja francuskih borbenih aviona bila je predmet spora između Vlade i predsjednika Republike Zorana Milanovića. On je naglasio da se kupnji Rafalea nije protivio, ali da su za kopnenu vojsku od aviona važniji drugi sustavi, oprema i streljivo. Osim toga, vladajuće je prozvao i zbog rasta kupoprodajne cijene s 990 milijuna eura na više od milijardu eura.

S druge strane, iz Vlade još od potpisivanja ugovora ističu da je riječ o najmodernijem tipu višenamjenskih borbenih aviona koji se trenutno koriste u francuskoj vojsci, koji će biti od koristi idućih 40 godina. Premijer Andrej Plenković poručio je da će Hrvatska zahvaljujući Rafalima imati "najjače ratno zrakoplovstvo u ovom dijelu Europe

image
Tomislav Kristo/Cropix

Talijani i Mađari će nam čuvati nebo u prijelaznom razdoblju

Iz MORH-a je za N1 potvrđeno da bi idućih dva mjeseca nebo nad Hrvatskom trebali štititi borbeni avioni Italije i Mađarske. To će biti organizirano u okviru tzv. Air Policinga, NATO-vog aranžmana kojeg je potpisala i Hrvatska.

“Air Policing predstavlja demonstraciju zajedničke političke volje članica NATO-a u kojoj je ključna koordinacija i dogovori između susjednih država pri čemu nitko nikome ništa ne plaća”, objašnjavaju iz MORH-a.

I iz NATO-a su potvrdili za N1 da će trošak zaštite hrvatskog neba snositi oružane snage Italije i Mađarske.

“Veliku većinu troškova plaćaju države koje osiguravaju zračni nadzor. Tako će talijanske i mađarske snage platiti svoju misiju zračnog nadzora”, rekli su za N1 u NATO-u.

Zanimalo nas je i kako će operativno izgledati provedba nadzora hrvatskog neba od strane talijanskih i mađarskih borbenih aviona.

Iz MORH-a navode da su borbeni avioni koji sudjeluju u Air Policingu operativno podređeni nadležnom NATO zapovjedništvu i multinacionalnom operativnom središtu za zračne operacije (Combined Air Operations Centre – CAOC). Ono je nalazi u Torrejonu u Kraljevini Španjolskoj.

Iz MORH-a dodaju kako Air Policing kao mirnodopska zadaća nadzora i zaštite zračnog prostora članica NATO-a uključuje zračno motrenje i navođenje, zapovijedanje i nadzor u zraku te odgovarajuća sredstva protuzračne obrane, kao što su lovački avioni.

Lovački avion, kao oružana platforma, nositelj je izvršenja ove zadaće, pojašnjavaju za N1 iz MORH-a na pitanje kakvu će točno ulogu nad Hrvatskom imati mađarski i talijanski borbeni zrakoplovi.

Imat će ulogu pripravnosti za presretanje 24 sata, što se najčešće odnosi na vizualnu identifikaciju cilja i njegovo praćenje u nacionalnom zračnom prostoru bez ugroze za teritorij Republike Hrvatske. Inače, MORH tvrdi da je do ovoga došlo kako hrvatski borbeni dvojac ne bi utjecao na radne procese i usporavao obuku pilota za Rafale.

“Zato će se ova zadaća privremeno obavljati iz zrakoplovnih baza susjednih savezničkih zemalja Italije i Mađarske potpisivanjem bilateralnog sporazuma (Technical Arrangement) do lipnja na razini oružanih snaga, a kako su radile i druge članice NATO-a u prijelaznom razdoblju.

Tko sve ima Rafale avione

234 Francuska

80 U.A. Emirati (isporuka tek slijedi)

55 Egipat (čeka se isporuka 24 aviona)

42 Indonezija (tek se trebaju isporučiti)

36 Indija

36 Katar

18 Grčka (čeka se isporuka 6 aviona)

12 Hrvatska (isporuka u tijeku)

12 Srbija? (zasad samo na razini iskazane želje)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. travanj 2024 11:10